Pot a zápach

Příčiny pocení

Pocení je zcela přirozená a důležitá tělesná funkce. Reguluje tělesnou teplotu, a předchází přehřátí organismu.

Pocení má dvě příčiny – prostředí a emoce. Potíme se při fyzických aktivitách a v teplém prostředí. Potíme se i tehdy, kdy jsme v psychickém vypětí v profesním i osobním životě (pracovní pohovory, prezentace, zkoušky). Potíme se v důsledku vedlejších účinků léků, nebo hormonálních změn spojených s pubertou či menopausou.

Pot sám o sobě nezapáchá – skládá se hlavně z vody a soli. V průměru máme 1,6-4 miliony potních žláz, které jsou schopny vyprodukovat až jeden litr potu denně. Pot se většinou ihned vypaří. Nicméně, při fyzických aktivitách nebo v horkém prostředí, mohou potní žlázy vyprodukovat až desetinásobek průměrného denního množství potu.

Tělesný zápach je způsoben bakteriemi na povrchu pokožky, které pot rozkládají.

Antiperspirants vs. deodorants

Rozdíl mezi antiperspirantem a deodorantem

Deodorant neovlivňuje pocení – pouze dočasně neutralizuje zápach. Může obsahovat parfemaci, která má případný zápach zakrýt.

Antiperspirant je speciálně vyvinutý přípravek pro snížení produkce potu – dočasně blokuje funkci potních žláz. Dočasná blokáda potních žláz se za pár dní sama přirozeně rozpustí.

Fakta o pocení

Pot je produkován potními žlázami. Po celém těle máme miliony potních žláz, které se dělí na dva typy – apokrinní a ekkrinní.

Apokrinní žlázy se vyskytují v ochlupení/vlasech. Nejaktivnější jsou v období puberty. Intenzivní zápach je způsoben přirozeným výskytem bakterií v ochlupených partiích.

Ekkrinní žlázy jsou na zbytku povrchu těla. Největší koncentraci nalezneme na dlaních a chodidlech.

 

 

Nadměrné pocení

 

Věděli jste, že téměř třetina lidí trpí nadměrným pocením každý den?

Nadměrné pocení je běžné, a může postihnout kohokoliv z nás. Lidé trpící nadměrným pocením často upraví své chování – vyhýbají se podání ruky, nebo zvedání paží.

Jsou tu také tací, kteří netrpí pořád, ale často se vyskytují ve stresových situacích, kdy může být pocení trapným problémem. Jsem cítit? Je to vidět? Tito lidé se bojí, že by někdo mohl odhalit jejich problém.

Nadměrné pocení se může pohybovat od přiměřené vlhkosti až po velmi závažný problém, který vede k obrovským mokrým skvrnám na oblečení; mokrým a zapáchajícím nohám; nebo ulepeným mokrým rukám. Je to běžný problém, který může postihnout kohokoliv kdykoliv v průběhu života, nicméně hormonální změny (jako je puberta a menopauza) jsou většinou spouštěčem problému.

Read Gabriel's Story